Co to jest BIOS i jak go włączyć w firmowym laptopie?

Choć w codziennej pracy na laptopie raczej rzadko spotykamy się z pojęciem BIOS, warto zapoznać się z tym terminem. To jedno z podstawowych narzędzi komunikacji pomiędzy systemem, a urządzeniem – znajomość jego obsługi może być bardzo przydatna w razie różnych awarii i problemów.

Co to jest BIOS?

BIOS to skrót od nazwy „Basic Input/Output System”, co na język polski możemy przetłumaczyć jako „podstawowy system wejścia-wyjścia”. Co to właściwie oznacza? Jest to bazowe oprogramowanie instalowane bezpośrednio na płycie głównej, które stanowi swego rodzaju pomost pomiędzy systemem operacyjnym, a urządzeniem, czyli laptopem lub komputerem stacjonarnym. Na działanie BIOS-u składa się zestaw procedur, które odpowiadają za szereg najważniejszych funkcji systemu:

  • wstępną obsługę urządzeń wejścia i wyjścia, takich jak myszka, drukarka, skaner, zestaw audio itp.;
  • kontrolę przepływu informacji pomiędzy bazowymi komponentami (np. nośnikiem danych a procesorem);
  • kontrolę poboru energii;
  • monitorowanie temperatury urządzenia i podzespołów.

W zależności od producenta danej płyty głównej BIOS może oferować mniej lub więcej funkcji. Część opcji jest przeznaczona dla zaawansowanych użytkowników, którzy chcą na przykład zwiększyć taktowanie procesora z poziomu tego oprogramowania (tzw. overclocking). Należy jednak zaznaczyć, że nawet przy standardowym korzystaniu z laptopa warto wiedzieć, jak uruchomić BIOS – to bardzo przydatne zadanie w diagnozowaniu i naprawianiu różnych usterek.

Jak uruchomić BIOS?

Z technicznego punktu widzenia użytkownik nie może samodzielnie włączyć BIOS-u – jest on uruchamiany automatycznie po rozpoczęciu pracy urządzenia, ponieważ bez niego nie jest możliwe aktywowanie systemu operacyjnego i dalsze działanie na wybranym sprzęcie. W związku z tym włączenie BIOS-u z perspektywy użytkownika oznacza właściwie wyświetlenie panelu sterującego. Można to zrobić z poziomu klawiatury – wystarczy wcisnąć odpowiedni klawisz podczas uruchamiania urządzenia. Może on się różnić w zależności od producenta, jednak najczęściej będzie to Delete, F1, F2 lub F10.

Zdarza się, że w przypadku błędów lub problemów z zasilaniem panel konfiguracyjny BIOS włącza się automatycznie. Warto zatem dowiedzieć się również, jak wyłączyć BIOS i powrócić do standardowego trybu urządzenia. Na ekranie powinny być dostępne informacje na temat obsługi systemu wraz z klawiszami, które należy wcisnąć. By wyjść z BIOS-u, trzeba odnaleźć komunikat zapisywany zazwyczaj jako „Save & Exit”. System wyłącza się zazwyczaj przez klawisz F10, po czym laptop lub komputer – jeśli jest sprawny – powinien powrócić do standardowej procedury uruchamiania.

Jak zabezpieczyć swój sprzęt przed cyberatakami? Ochrona ANTY-DDoS w INEA dla firm

BIOS oraz inne zasoby danego urządzenia mogą stać się celem cyberataków. Jednym z najczęstszych jest tzw. DDoS, który polega na „zalaniu” konkretnego hosta lub całej sieci żądaniami, co prowadzi do znacznego zmniejszenia wydajności i zablokowania dostępu do sprzętu. Aby zadbać o odpowiednie zabezpieczenia, warto postawić na dedykowane usługi, takie jak ochrona ANTY-DDoS. Tego typu rozwiązanie oferuje m.in. INEA dla firm będzie to bardzo dobry wybór. Ochrona ANTY-DDoS w ramach usług tego dostawcy bazuje na skutecznym rozwiązaniu ARBOR i jest szczególnie polecana przedsiębiorstwom, które w swojej pracy bazują na wykorzystaniu narzędzi online.